BZX84B56-E3-08
Mfr.Part #
BZX84B56-E3-08
Manufacturer
Vishay
Description
DIODE ZENER 56V 300MW SOT23-3
Manufacturer :
Vishay
Max Power Dissipation :
300mW
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Pin Count :
3
Voltage Tol-Max :
2%
Dual
Series :
Automotive, AEC-Q101
Impedance :
200Ohm
Contact Plating :
Tin
Factory Lead Time :
15 Weeks
Impedance-Max :
200Ohm
Diode Element Material :
SILICON
Weight :
8.788352mg
Current - Reverse Leakage @ Vr :
50nA @ 39.2V
Terminal Form :
Gull wing
Test Current :
2mA
Number of Pins :
Radiation Hardening :
No
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Lead Free :
Lead Free
Reference Voltage :
56V
Max Reverse Leakage Current :
50nA
EAR99
Power Dissipation :
300mW
Voltage Tolerance :
2%
Tolerance :
±2%