BZX84B51-E3-18
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
BZX84B51-E3-18
Manufacturer
Vishay
Package / Case
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Datasheet
Download
Description
DIODE ZENER 51V 300MW SOT23-3
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Diodes - Zener - Single
Working Test Current :
2mA
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Mount :
Surface Mount
Pbfree Code :
yes
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Zener Voltage :
51V
JESD-609 Code :
e3
Mounting Type :
Surface Mount
Terminal Position :
Dual
Series :
Automotive, AEC-Q101
Current - Reverse Leakage @ Vr :
50nA @ 35.7V
Number of Pins :
3
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Tolerance :
±2%
Element Configuration :
Single
Number of Elements :
1
Package / Case :
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Pin Count :
3
Reference Voltage :
51V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Form :
Gull wing
Diode Element Material :
SILICON
Factory Lead Time :
15 Weeks
Max Reverse Leakage Current :
50nA
ECCN Code :
EAR99
Voltage Tolerance :
2%
Diode Type :
ZENER DIODE
Max Power Dissipation :
300mW
Impedance :
180Ohm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
10
HTS Code :
Published :
Polarity :
Unidirectional
Voltage Tol-Max :
2%
Number of Terminations :
Weight :
8.788352mg
Impedance-Max :
180Ohm
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Power Dissipation :
300mW
Datasheets
BZX84B51-E3-18
Vishay BZX84B51-E3-18
ZENER DIODE 180Ohm ±2% 51V 50nA @ 35.7V -55°C~150°C 300mW 3 Terminations TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
BZX84B51-E3-18 Overview
The reverse leakage current for this electrical device should be 50nA @ 35.7V.2% indicates the maximum possible voltage (Tol) of 2%.A maximum reverse leakage current of 50nA is observed.This device should be operated at 2mA on the working test voltage.
BZX84B51-E3-18 Features
reverse leakage current of 50nA @ 35.7V
50nA @ 35.7V is the maximum voltage (Tol)
Reverse leakage current reaches 50nA
the working test voltage to 2mA
minimal dynamic impedance is 2mA