BZX84B4V3
Mfr.Part #
BZX84B4V3
Manufacturer
Rectron USA
Description
DIODE ZENER 4.3V 350MW SOT-23
Manufacturer :
Rectron USA
Surface Mount
Series :
Automotive, AEC-Q101
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Reference Standard :
AEC-Q101; IEC-60134
Base Part Number :
BZX84B4V3
Published :
Reference Voltage :
4.3V
Tolerance :
±2%
Power - Max :
250mW
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Working Test Current :
5mA
Factory Lead Time :
4 Weeks
ZENER DIODE
Number of Pins :
HTS Code :
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
4.3V
Current - Reverse Leakage @ Vr :
3μA @ 1V
Impedance-Max :
90Ohm
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
900mV @ 10mA
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Terminal Form :
Gull wing
JESD-30 Code :
R-PDSO-G3
Voltage Tol-Max :
2%
Polarity :
Unidirectional
Configuration :
Single
Datasheets
BZX84B4V3
Rectron USA BZX84B4V3
ZENER DIODE 90Ohm ±2% 3μA @ 1V -65°C~150°C 3 Terminations TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
BZX84-B4V3,215 Overview
It is necessary to supply this electrical device with a reverse leakage current of 3μA @ 1V.A voltage of 2% indicates the maximum voltage (Tol) that can be supplied.In operation, the maximum voltage - Zener (Nom) is set to 4.3V.This device can only be operated when the working test voltage is set to 5mA.For the device to operate, the maximum forward voltage (Vf) 900mV @ 10mA must be supplied.
BZX84-B4V3,215 Features
reverse leakage current of 3μA @ 1V
3μA @ 1V is the maximum voltage (Tol)
the working test voltage to 5mA
minimal dynamic impedance is 5mA