BZX84B22-E3-18
Mfr.Part #
BZX84B22-E3-18
Manufacturer
Vishay
Description
DIODE ZENER 22V 300MW SOT23-3
Stock
260
In Stock :
260
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Diodes - Zener - Single
Max Reverse Leakage Current :
50nA
Tolerance :
±2%
Power Dissipation :
300mW
Voltage Tol-Max :
2%
Voltage Tolerance :
2%
1
Element Configuration :
3
Pbfree Code :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Mount :
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
10
Weight :
8.788352mg
Peak Reflow Temperature (Cel) :
Zener Voltage :
22V
Impedance :
55Ohm
Impedance-Max :
55Ohm
Series :
Automotive, AEC-Q101
Published :
2014
Number of Pins :
Factory Lead Time :
15 Weeks
Max Power Dissipation :
300mW
Reference Voltage :
22V
Working Test Current :
5mA
Current - Reverse Leakage @ Vr :
50nA @ 15.4V
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Datasheets
BZX84B22-E3-18
Vishay BZX84B22-E3-18
ZENER DIODE 55Ohm ±2% 22V 50nA @ 15.4V -55°C~150°C 300mW 3 Terminations TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
BZX84B22-E3-18 Overview
The reverse leakage current for this electrical device is 50nA @ 15.4V.Voltage (Tol) 2% is the maximum possible.Reverse leakage currents can reach 50nA.This device should be operated with a 5mA working test voltage.
BZX84B22-E3-18 Features
reverse leakage current of 50nA @ 15.4V
50nA @ 15.4V is the maximum voltage (Tol)
Reverse leakage current reaches 50nA
the working test voltage to 5mA
minimal dynamic impedance is 5mA