BZX84B18
Mfr.Part #
BZX84B18
Manufacturer
Diotec Semiconductor
Description
ZENERDIODE,SOT-23,18V,0.3W,2%
Manufacturer :
Diotec Semiconductor
Voltage Tol-Max :
2%
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
900mV @ 10mA
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Power Rating :
350mW
Width :
1.4mm
Mount :
Surface Mount
Pbfree Code :
1
Element Configuration :
Single
Current - Reverse Leakage @ Vr :
100nA @ 12.6V
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Max Power Dissipation :
350mW
Diode Element Material :
SILICON
Number of Pins :
3
Zener Voltage :
18V
Terminal Position :
Dual
REACH SVHC :
No SVHC
Reference Voltage :
18V
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Lead Free :
Lead Free
Impedance-Max :
45Ohm
Packaging :
Cut Tape (CT)
Length :
3mm
Test Current :
5mA
Height :
1.1mm
Power - Max :
300mW
Tolerance :
±2%
Impedance :
45Ohm
Unidirectional
Max Reverse Leakage Current :
100nA
Factory Lead Time :
19 Weeks
Base Part Number :
BZX84B18
Contact Plating :
Tin
ESD Protection :
No
Datasheets
BZX84B18
Diotec Semiconductor BZX84B18
ZENER DIODE 45Ohm ±2% 18V 100nA @ 12.6V -65°C~150°C 350mW 3 Terminations TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
BZX84B18-7-F Overview
This electrical device requires reverse leakage current of 100nA @ 12.6V.Tol is the maximum voltage that can be supplied (2%).Reverse leakage current reaches 100nA at its maximum.Zener single diode reaches 900mV @ 10mA when Zener single diode is supplied wZener single diodeh the maximum voltage - Forward (Vf).
BZX84B18-7-F Features
reverse leakage current of 100nA @ 12.6V
100nA @ 12.6V is the maximum voltage (Tol)