BZX84B18
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
BZX84B18
Manufacturer
Diotec Semiconductor
Package / Case
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Datasheet
Download
Description
DIODE ZENER 18V 300MW SOT23-3
Manufacturer :
Diotec Semiconductor
Product Category :
Diodes - Zener - Single
Element Configuration :
Single
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Package / Case :
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
HTS Code :
Reference Voltage :
18V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Position :
Dual
Power Rating :
350mW
Diode Element Material :
SILICON
ECCN Code :
EAR99
Test Current :
5mA
Max Power Dissipation :
350mW
Power - Max :
300mW
Mount :
Surface Mount
Mounting Type :
Surface Mount
Zener Voltage :
18V
Diode Type :
ZENER DIODE
Base Part Number :
BZX84B18
Factory Lead Time :
19 Weeks
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Width :
1.4mm
Impedance-Max :
45Ohm
Number of Terminations :
3
Max Reverse Leakage Current :
100nA
Lead Free :
Lead Free
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Current - Reverse Leakage @ Vr :
100nA @ 12.6V
ESD Protection :
No
Length :
3mm
Packaging :
Cut Tape (CT)
Tolerance :
±2%
Number of Elements :
1
Published :
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Pbfree Code :
yes
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
900mV @ 10mA
Impedance :
45Ohm
Polarity :
Unidirectional
Height :
1.1mm
Contact Plating :
Tin
Voltage Tol-Max :
2%