BZX84B12
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
BZX84B12
Manufacturer
Diotec Semiconductor
Package / Case
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Datasheet
Download
Description
ZENERDIODE,SOT-23,12V,0.3W,2%
Manufacturer :
Diotec Semiconductor
Product Category :
Diodes - Zener - Single
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
JESD-609 Code :
e3
Working Test Current :
5mA
Tolerance :
±2%
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Factory Lead Time :
12 Weeks
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
12V
HTS Code :
Surface Mount :
yes
Pbfree Code :
yes
Number of Terminations :
3
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Position :
Dual
Mounting Type :
Surface Mount
Pin Count :
3
Impedance-Max :
25Ohm
Dynamic Impedance-Max :
25Ohm
Diode Element Material :
SILICON
Reference Voltage :
12V
Number of Elements :
1
ECCN Code :
EAR99
Published :
Power - Max :
350mW
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
10
Base Part Number :
BZX84B12
Diode Type :
ZENER DIODE
Terminal Form :
Gull wing
Polarity :
Unidirectional
Power Dissipation-Max :
0.35W
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
JESD-30 Code :
R-PDSO-G3
Configuration :
Single
Qualification Status :
Not Qualified
Package / Case :
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
900mV @ 10mA
Voltage Tol-Max :
2%
Current - Reverse Leakage @ Vr :
100nA @ 8V
Datasheets
BZX84B12
Diotec Semiconductor BZX84B12
ZENER DIODE 25Ohm ±2% 100nA @ 8V -55°C~150°C 3 Terminations TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
BZX84B12-TP Overview
To supply this electrical device, reverse leakage current of 100nA @ 8V is required.2% is the maximum voltage (Tol) that can be supplied.Zener single diode is important to note that during operation, the maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 12V.In order to operate this device, the working test voltage should be set to 5mA.When the maximum voltage - Forward (Vf) is supplied for its operation, it reaches 900mV @ 10mA.
BZX84B12-TP Features
reverse leakage current of 100nA @ 8V
100nA @ 8V is the maximum voltage (Tol)
the working test voltage to 5mA
minimal dynamic impedance is 5mA