BZX84-C75,215
Mfr.Part #
BZX84-C75,215
Manufacturer
Nexperia
Package / Case
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Description
DIODE ZENER 75V 250MW TO236AB
Manufacturer :
Nexperia
ZENER DIODE
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
75V
Base Part Number :
BZX84C75
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Package / Case :
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Power Dissipation-Max :
0.25W
Factory Lead Time :
4 Weeks
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
ECCN Code :
EAR99
Power - Max :
250mW
Published :
Configuration :
Single
Impedance-Max :
255Ohm
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Voltage Tol-Max :
5%
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Current - Reverse Leakage @ Vr :
50nA @ 52.5V
Reference Voltage :
75V