BZX58550-C75X
Mfr.Part #
BZX58550-C75X
Manufacturer
Nexperia
Description
BZX58550-C75/SOD523/SC-79
Manufacturer :
Nexperia
Product Category :
Diodes - Zener - Single
Product Type :
Zener Diodes
Vf - Forward Voltage :
900 mV
Height :
0.65 mm
Voltage Tolerance :
5 %
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
75 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
900 mV @ 10 mA
Maximum Operating Temperature :
+ 150 C
Test Current :
50 uA
Length :
1.25 mm
Brand :
Mounting Type :
Surface Mount
Zener Current :
0.05 uA
Product Category :
Zener Diodes
Supplier Device Package :
SOD-523
Package / Case :
SC-79, SOD-523
Qualification :
Packaging :
MouseReel
Series :
Configuration :
Single
Package :
Digi-Reel?
Product Status :
Active
Subcategory :
Diodes and Rectifiers
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Mounting Style :
SMD/SMT
Width :
0.85 mm
Power - Max :
300 mW
RoHS :
Details
Impedance (Max) (Zzt) :
255 Ohms
Power Dissipation :
300mW
Tolerance :
±5%
Operating Temperature :
150°C (TJ)
Current - Reverse Leakage @ Vr :
50 nA @ 52.5 V
Datasheets
BZX58550-C75X
Nexperia BZX58550-C75X
±5% 50 nA @ 52.5 V 150°C (TJ) SC-79, SOD-523
BZX58550-C75X Overview
The reverse leakage current needed to power this electric device is 50 nA @ 52.5 V.As part of the operation, the maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 75 V.A zener current of 0.05 uA makes it highly flexible in terms of design.For its operation, the maximum voltage - Forward (Vf) 900 mV @ 10 mA is supplied.
BZX58550-C75X Features
reverse leakage current of 50 nA @ 52.5 V
50 nA @ 52.5 V is the maximum voltage (Tol)