BZX58550-C68X
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
BZX58550-C68X
Manufacturer
Nexperia
Package / Case
SC-79, SOD-523
Datasheet
Download
Description
BZX58550-C68/SOD523/SC-79
Manufacturer :
Nexperia
Product Category :
Diodes - Zener - Single
Product Type :
Zener Diodes
Mounting Type :
Surface Mount
Packaging :
MouseReel
Current - Reverse Leakage @ Vr :
50 nA @ 47.6 V
Length :
1.25 mm
Operating Temperature :
150°C (TJ)
Package :
Digi-Reel?
Supplier Device Package :
SOD-523
Configuration :
Single
Qualification :
Mounting Style :
SMD/SMT
Height :
0.65 mm
Product Category :
Zener Diodes
Maximum Operating Temperature :
+ 150 C
Width :
0.85 mm
Test Current :
50 uA
Tolerance :
±5%
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
900 mV @ 10 mA
Brand :
Subcategory :
Diodes and Rectifiers
Product Status :
Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
68 V
Zener Current :
0.05 uA
Impedance (Max) (Zzt) :
240 Ohms
Vf - Forward Voltage :
900 mV
Series :
Power Dissipation :
300mW
RoHS :
Details
Power - Max :
300 mW
Package / Case :
SC-79, SOD-523
Voltage Tolerance :
5 %
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Datasheets
BZX58550-C68X
Nexperia BZX58550-C68X
±5% 50 nA @ 47.6 V 150°C (TJ) SC-79, SOD-523
BZX58550-C68X Overview
This electrical device requires reverse leakage current of 50 nA @ 47.6 V.The maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 68 V during operation.Having a zener current of 0.05 uA, it is highly flexible in terms of design.Zener single diode reaches 900 mV @ 10 mA when Zener single diode is supplied wZener single diodeh the maximum voltage - Forward (Vf).
BZX58550-C68X Features
reverse leakage current of 50 nA @ 47.6 V
50 nA @ 47.6 V is the maximum voltage (Tol)