BZX58550-C62X
Mfr.Part #
BZX58550-C62X
Manufacturer
Nexperia
Description
BZX58550-C62/SOD523/SC-79
Manufacturer :
Nexperia
Product Category :
Diodes - Zener - Single
Supplier Device Package :
SOD-523
Mounting Style :
SMD/SMT
Mounting Type :
Surface Mount
Package :
Digi-Reel?
Brand :
Qualification :
Zener Current :
0.05 uA
Power Dissipation :
300mW
Height :
0.65 mm
Product Status :
Active
Test Current :
50 uA
Current - Reverse Leakage @ Vr :
50 nA @ 43.4 V
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
62 V
Width :
0.85 mm
Product Type :
Zener Diodes
Tolerance :
±5%
RoHS :
Details
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Voltage Tolerance :
5 %
Operating Temperature :
150°C (TJ)
Configuration :
Single
Packaging :
MouseReel
Subcategory :
Diodes and Rectifiers
Maximum Operating Temperature :
+ 150 C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
900 mV @ 10 mA
Package / Case :
SC-79, SOD-523
Vf - Forward Voltage :
900 mV
Impedance (Max) (Zzt) :
215 Ohms
Power - Max :
300 mW
Product Category :
Zener Diodes
Length :
1.25 mm
Series :
Datasheets
BZX58550-C62X
Nexperia BZX58550-C62X
±5% 50 nA @ 43.4 V 150°C (TJ) SC-79, SOD-523
BZX58550-C62X Overview
In order to supply this electrical device, a reverse leakage current of 50 nA @ 43.4 V is required.Zener (Nom) voltage is reduced to 62 V during operation.As it has a zener current of 0.05 uA, it has a tremendous amount of design flexibility.900 mV @ 10 mA is achieved when the maximum voltage - Forward (Vf) is applied for its operation.
BZX58550-C62X Features
reverse leakage current of 50 nA @ 43.4 V
50 nA @ 43.4 V is the maximum voltage (Tol)