BZX585-C4V3135
Mfr.Part #
BZX585-C4V3135
Manufacturer
NXP Semiconductors
Description
DIODE ZENER 4.3V 0.3W 5% UNI
Manufacturer :
NXP Semiconductors
Product Category :
Diodes - Zener - Single
Terminal Form :
Flat
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Package / Case :
SC-79, SOD-523
Pin Count :
2
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
ESD Protection :
No
Voltage Tolerance :
5%
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Max Power Dissipation :
300mW
Number of Terminations :
2
Impedance-Max :
90Ohm
ECCN Code :
EAR99
Number of Pins :
Diode Element Material :
SILICON
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Zener Voltage :
4.305V
Terminal Position :
Dual
Max Reverse Leakage Current :
3μA
Contact Plating :
Tin
Power Dissipation :
300mW
Diode Type :
ZENER DIODE
Tolerance :
±5%
Number of Elements :
1
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Impedance :
90Ohm
Element Configuration :
Single
Factory Lead Time :
4 Weeks
Reference Voltage :
4.3V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage Tol-Max :
5%
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
4.3V
JESD-609 Code :
e3
Polarity :
Unidirectional
Test Current :
5mA
Current - Reverse Leakage @ Vr :
3μA @ 1V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.1V @ 100mA
HTS Code :
Mount :
Surface Mount
Datasheets
BZX585-C4V3135
ZENER DIODE 90Ohm ±5% 4.305V 3μA @ 1V -65°C~150°C 300mW 2 Terminations SC-79, SOD-523
BZX585-C4V3,135 Overview
It is necessary to supply this electrical device with a reverse leakage current of 3μA @ 1V.A voltage of 5% indicates the maximum voltage (Tol) that can be supplied.Reverse leakage current reaches a maximum of 3μA.In operation, the maximum voltage - Zener (Nom) is set to 4.3V.For the device to operate, the maximum forward voltage (Vf) 1.1V @ 100mA must be supplied.
BZX585-C4V3,135 Features
reverse leakage current of 3μA @ 1V
3μA @ 1V is the maximum voltage (Tol)