BZX585-B3V3
Mfr.Part #
BZX585-B3V3
Manufacturer
Nexperia
Description
BZX585 SERIES - VOLTAGE REGULATO
Manufacturer :
Nexperia
Product Category :
Specialized ICs
Base Part Number :
BZX585B3V3
Published :
ESD Protection :
No
Number of Elements :
1
Diode Element Material :
SILICON
Zener Voltage :
3.3V
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Max Power Dissipation :
300mW
Element Configuration :
Single
Reference Voltage :
3.3V
Impedance :
95Ohm
Mounting Type :
Surface Mount
Diode Type :
ZENER DIODE
ECCN Code :
EAR99
Voltage Tolerance :
2%
Polarity :
Unidirectional
Max Reverse Leakage Current :
5μA
Pin Count :
2
Voltage Tol-Max :
2%
Terminal Form :
Flat
HTS Code :
Mount :
Surface Mount
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.1V @ 100mA
Lead Free :
Lead Free
Test Current :
5mA
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Impedance-Max :
95Ohm
Number of Pins :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Position :
Dual
Current - Reverse Leakage @ Vr :
5μA @ 1V
Reference Standard :
IEC-60134
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Zener Current :
200mA