BZX585-B13,135
Mfr.Part #
BZX585-B13,135
Manufacturer
NXP Semiconductors
Description
ZENER DIODE, 13V, 2%, 0.3W, UNID
Manufacturer :
NXP Semiconductors
Product Category :
Diodes - Zener - Single
Zener Voltage :
13V
Number of Terminations :
2
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Tolerance :
±2%
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Contact Plating :
Tin
Mounting Type :
Surface Mount
Current - Reverse Leakage @ Vr :
100nA @ 8V
Power Dissipation :
300mW
JESD-609 Code :
e3
Max Power Dissipation :
300mW
Mount :
Surface Mount
Impedance :
10Ohm
Package / Case :
SC-79, SOD-523
Number of Pins :
Test Current :
5mA
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Polarity :
Unidirectional
Element Configuration :
Single
ESD Protection :
No
Diode Element Material :
SILICON
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Position :
Dual
Voltage Tol-Max :
2%
Diode Type :
ZENER DIODE
Pin Count :
Terminal Form :
Flat
Factory Lead Time :
4 Weeks
Published :
Operating Temperature :
-65°C~150°C
HTS Code :
Zener Current :
200mA
Reference Voltage :
13V
Base Part Number :
BZX585B13
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Impedance-Max :
10Ohm
Voltage Tolerance :
2%
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.1V @ 100mA
Max Reverse Leakage Current :
100nA
Number of Elements :
1
ECCN Code :
EAR99
Datasheets
BZX585-B13,135
NXP Semiconductors BZX585-B13,135
ZENER DIODE 10Ohm ±2% 13V 100nA @ 8V -65°C~150°C 300mW 2 Terminations SC-79, SOD-523
BZX585-B13,135 Overview
A reverse leakage current of 100nA @ 8V is required to supply this electrical device.Voltage (Tol) is limited to 2%.100nA is the maximum reverse leakage current.The design is highly flexible due to the zener current of 200mA.1.1V @ 100mA is reached when the maximum voltage - Forward (Vf) is supplied for its operation.
BZX585-B13,135 Features
reverse leakage current of 100nA @ 8V
100nA @ 8V is the maximum voltage (Tol)
Reverse leakage current reaches 100nA
the zener current of 200mA