BZX584C43V
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
BZX584C43V
Manufacturer
YANGJIE
Package / Case
SC-79, SOD-523
Datasheet
Download
Description
SOD-523 43V 0.2W Diodes Zener
Manufacturer :
YANGJIE
Product Category :
Diodes - Zener - Single
Mount :
Surface Mount
Element Configuration :
Single
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Impedance-Max :
150Ohms
Mounting Type :
Surface Mount
Published :
Max Power Dissipation :
200mW
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Tolerance :
±5%
Max Operating Temperature :
150°C
Number of Pins :
2
Max Reverse Leakage Current :
50nA
ESD Protection :
No
Supplier Device Package :
SOD-523
Zener Voltage :
43V
Power - Max :
200mW
Current - Reverse Leakage @ Vr :
50nA @ 30.1V
Min Operating Temperature :
-65°C
Test Current :
2mA
Impedance :
150Ohm
Factory Lead Time :
15 Weeks
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
43V
Package / Case :
SC-79, SOD-523
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Voltage Tolerance :
5%
Datasheets
BZX584C43V
150Ohms ±5% 43V 50nA @ 30.1V -65°C~150°C 200mW SC-79, SOD-523
BZX584C43-V-G-08 Overview
To supply this electrical device, reverse leakage current of 50nA @ 30.1V is required.There is a maximum reverse leakage current that reaches 50nA.Zener single diode is important to note that during operation, the maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 43V.
BZX584C43-V-G-08 Features
reverse leakage current of 50nA @ 30.1V
50nA @ 30.1V is the maximum voltage (Tol)