BZX584B8V2HE3-TP
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
BZX584B8V2HE3-TP
Manufacturer
Micro Commercial Components (MCC)
Package / Case
SC-79, SOD-523
Datasheet
Download
Description
150MW ZENER SOD-523
Manufacturer :
Product Category :
Diodes - Zener - Single
Supplier Device Package :
SOD-523
Package / Case :
SC-79, SOD-523
Mounting Type :
Surface Mount
Series :
Automotive, AEC-Q101
Product Status :
Active
Current - Reverse Leakage @ Vr :
700 nA @ 5 V
Product Category :
Zener Diodes
Base Product Number :
BZX584
Subcategory :
Diodes and Rectifiers
Impedance (Max) (Zzt) :
15 Ohms
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C (TJ)
Packaging :
Cut Tape
Product Type :
Zener Diodes
Tolerance :
±2%
Brand :
Package :
Digi-Reel?
Power - Max :
150 mW
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
900 mV @ 10 mA
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
8.2 V
Datasheets
BZX584B8V2HE3-TP
Micro Commercial Components (MCC) BZX584B8V2HE3-TP
±2% 700 nA @ 5 V -55°C ~ 150°C (TJ) SC-79, SOD-523
BZX584B8V2HE3-TP Overview
An electrical device like this requires a reverse leakage current of 700 nA @ 5 V.While the device is operating, the maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 8.2 V.For operation, diode reaches 900 mV @ 10 mA at the maximum voltage - Forward (Vf).
BZX584B8V2HE3-TP Features
reverse leakage current of 700 nA @ 5 V
700 nA @ 5 V is the maximum voltage (Tol)