BZX584B3V3
Mfr.Part #
BZX584B3V3
Manufacturer
Rectron USA
Description
DIODE ZENER 3.3V 200MW SOD-523
Manufacturer :
Rectron USA
Product Category :
Diodes - Zener - Single
Power - Max :
150 mW
Product Type :
Zener Diodes
Impedance (Max) (Zzt) :
95 Ohms
Supplier Device Package :
SOD-523
Packaging :
Cut Tape
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C (TJ)
Tolerance :
±2.12%
Package / Case :
SC-79, SOD-523
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
3.3 V
Micro Commercial Components (MCC)
Mounting Type :
Surface Mount
Subcategory :
Diodes and Rectifiers
Brand :
RoHS :
Details
Base Product Number :
BZX584
Product Status :
Active
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
900 mV @ 10 mA
Product Category :
Zener Diodes
Current - Reverse Leakage @ Vr :
5 µA @ 1 V
Package :
Tape and Reel (TR)
Series :
Datasheets
BZX584B3V3
Rectron USA BZX584B3V3
±2.12% 5 μA @ 1 V -55°C ~ 150°C (TJ) SC-79, SOD-523
BZX584B3V3-TP Overview
An electrical device like this requires a reverse leakage current of 5 μA @ 1 V.While the device is operating, the maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 3.3 V.For operation, diode reaches 900 mV @ 10 mA at the maximum voltage - Forward (Vf).
BZX584B3V3-TP Features
reverse leakage current of 5 μA @ 1 V
5 μA @ 1 V is the maximum voltage (Tol)