BZX584B18HE3-TP
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
BZX584B18HE3-TP
Manufacturer
Micro Commercial Components (MCC)
Package / Case
SC-79, SOD-523
Datasheet
Download
Description
150MW ZENER SOD-523
Manufacturer :
Product Category :
Diodes - Zener - Single
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C (TJ)
Package / Case :
SC-79, SOD-523
Package :
Digi-Reel?
Base Product Number :
BZX584
Impedance (Max) (Zzt) :
45 Ohms
Packaging :
Cut Tape
Mounting Type :
Surface Mount
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
18 V
Brand :
Subcategory :
Diodes and Rectifiers
Product Type :
Zener Diodes
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
900 mV @ 10 mA
Product Category :
Zener Diodes
Series :
Automotive, AEC-Q101
Power - Max :
150 mW
Current - Reverse Leakage @ Vr :
100 nA @ 12.6 V
Tolerance :
±2%
Product Status :
Active
Supplier Device Package :
SOD-523
Datasheets
BZX584B18HE3-TP
Micro Commercial Components (MCC) BZX584B18HE3-TP
±2% 100 nA @ 12.6 V -55°C ~ 150°C (TJ) SC-79, SOD-523
BZX584B18HE3-TP Overview
An electrical device such as this requires reverse leakage current of 100 nA @ 12.6 V.During operation, the maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 18 V volts.As soon as the maximum voltage - Forward (Vf) is supplied, it reaches 900 mV @ 10 mA V.
BZX584B18HE3-TP Features
reverse leakage current of 100 nA @ 12.6 V
100 nA @ 12.6 V is the maximum voltage (Tol)