BZX55F33-TR
Mfr.Part #
BZX55F33-TR
Manufacturer
Vishay
Description
DIODE ZENER 33V 500MW DO35
Manufacturer :
Vishay
Voltage Tol-Max :
3%
ZENER DIODE
JESD-30 Code :
O-LALF-W2
Reference Voltage :
33V
Package / Case :
DO-204AH, DO-35, Axial
Zener Voltage :
33V
ECCN Code :
EAR99
Impedance-Max :
80Ohm
Pin Count :
2
Impedance :
80Ohm
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Mounting Type :
Through Hole
Qualification Status :
Not Qualified
Published :
JESD-609 Code :
e2
Tolerance :
±1%
Terminal Finish :
Tin/Silver (Sn/Ag)
Configuration :
Operating Temperature :
175°C
Mount :
Through Hole
Working Test Current :
5mA
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
33V
HTS Code :
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Additional Feature :
LOW NOISE
Reach Compliance Code :
Unknown
Series :
Automotive, AEC-Q101
Current - Reverse Leakage @ Vr :
100nA @ 24V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.5V @ 200mA
Number of Terminations :
2
Max Power Dissipation :
500mW
Datasheets
BZX55F33-TR
ZENER DIODE 80Ohm ±1% 33V 100nA @ 24V 175°C 500mW 2 Terminations DO-204AH, DO-35, Axial
BZX55F33-TR Overview
The reverse leakage current needed to power this electric device is 100nA @ 24V.Zener single diode is a maximum voltage (Tol) that can be supplied at 3%.As part of the operation, the maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 33V.Setting the working test voltage to 5mA will allow this device to operate.For its operation, the maximum voltage - Forward (Vf) 1.5V @ 200mA is supplied.
BZX55F33-TR Features
reverse leakage current of 100nA @ 24V
100nA @ 24V is the maximum voltage (Tol)
the working test voltage to 5mA
minimal dynamic impedance is 5mA