BZX55F18-TR
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
BZX55F18-TR
Manufacturer
Vishay
Package / Case
DO-204AH, DO-35, Axial
Datasheet
Download
Description
DIODE ZENER 18V 500MW DO35
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Diodes - Zener - Single
Terminal Finish :
Tin/Silver (Sn/Ag)
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
18V
Case Connection :
Isolated
Additional Feature :
LOW NOISE
Reach Compliance Code :
Unknown
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Package / Case :
DO-204AH, DO-35, Axial
Number of Terminations :
2
Configuration :
Single
Series :
Automotive, AEC-Q101
Pin Count :
2
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Max Power Dissipation :
500mW
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.5V @ 200mA
Diode Type :
ZENER DIODE
Working Test Current :
5mA
Current - Reverse Leakage @ Vr :
100nA @ 13V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Reference Voltage :
18V
Impedance :
50Ohm
HTS Code :
Zener Voltage :
18V
Qualification Status :
Not Qualified
Pbfree Code :
yes
Number of Elements :
1
Polarity :
Unidirectional
JESD-30 Code :
O-LALF-W2
JESD-609 Code :
e2
Mount :
Through Hole
Operating Temperature :
175°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
ECCN Code :
EAR99
Mounting Type :
Through Hole
Diode Element Material :
SILICON
Terminal Form :
Wire
Voltage Tol-Max :
3%
Impedance-Max :
50Ohm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Published :
Tolerance :
±1%
Datasheets
BZX55F18-TR
ZENER DIODE 50Ohm ±1% 18V 100nA @ 13V 175°C 500mW 2 Terminations DO-204AH, DO-35, Axial
BZX55F18-TR Overview
The reverse leakage current for this electrical device is 100nA @ 13V.Voltage (Tol) 3% is the maximum possible.In the course of operation, Zener (Nom) drops to zero voltage.This device should be operated with a 5mA working test voltage.This value reaches 1.5V @ 200mA when the maximum Forward voltage (Vf) is applied.
BZX55F18-TR Features
reverse leakage current of 100nA @ 13V
100nA @ 13V is the maximum voltage (Tol)
the working test voltage to 5mA
minimal dynamic impedance is 5mA