BZX55C62-TR
Mfr.Part #
BZX55C62-TR
Manufacturer
Vishay
Description
DIODE ZENER 62V 500MW DO35
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Diodes - Zener - Single
Contact Plating :
Silver, Tin
Polarity :
Unidirectional
Number of Pins :
2
JESD-609 Code :
e2
Factory Lead Time :
10 Weeks
Diameter :
1.7mm
2
Power Dissipation :
500mW
Current - Reverse Leakage @ Vr :
100nA @ 47V
Max Reverse Leakage Current :
100nA
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Element Configuration :
Single
Max Power Dissipation :
500mW
Tolerance :
±5%
Length :
3.8862mm
Case Connection :
Isolated
ECCN Code :
EAR99
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.5V @ 200mA
Voltage Tolerance :
6%
Mount :
Through Hole
Test Current :
2.5mA
Zener Voltage :
62V
HTS Code :
Terminal Finish :
Tin/Silver (Sn/Ag)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Impedance-Max :
150Ohm
Reference Voltage :
62V
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Pin Count :
Voltage Tol-Max :
6.45%
Series :
Automotive, AEC-Q101
Impedance :
150Ohm
Published :
ESD Protection :
No
Datasheets
BZX55C62-TR
Vishay BZX55C62-TR
ZENER DIODE 150Ohm ±5% 62V 100nA @ 47V -65°C~175°C 500mW 2 Terminations DO-204AH, DO-35, Axial
BZX55C62-TR Overview
It is necessary to supply this electrical device with a reverse leakage current of 100nA @ 47V.A voltage of 6.45% indicates the maximum voltage (Tol) that can be supplied.Reverse leakage current reaches a maximum of 100nA.For the device to operate, the maximum forward voltage (Vf) 1.5V @ 200mA must be supplied.
BZX55C62-TR Features
reverse leakage current of 100nA @ 47V
100nA @ 47V is the maximum voltage (Tol)