BZX55C47
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
BZX55C47
Manufacturer
Rectron USA
Package / Case
DO-204AH, DO-35, Axial
Datasheet
Download
Description
DIODE ZENER 47V 500MW DO-34
Manufacturer :
Rectron USA
Product Category :
Diodes - Zener - Single
Configuration :
Single
Voltage Tol-Max :
5%
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.3V @ 100mA
Diode Element Material :
SILICON
Qualification Status :
COMMERCIAL
JESD-30 Code :
O-LALF-W2
Peak Reflow Temperature (Cel) :
Not Applicable
Impedance-Max :
110Ohm
Polarity :
Unidirectional
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
Not Applicable
Terminal Finish :
MATTE TIN
Number of Terminations :
2
Surface Mount :
No
Case Connection :
Isolated
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Package / Case :
DO-204AH, DO-35, Axial
Pbfree Code :
yes
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
47V
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Pin Count :
2
Number of Elements :
1
Reference Voltage :
47V
Mounting Type :
Through Hole
Terminal Form :
Wire
Power Dissipation-Max :
0.5W
JESD-609 Code :
e3
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Power - Max :
500mW
Working Test Current :
2.5mA
Tolerance :
±6%
Current - Reverse Leakage @ Vr :
100nA @ 35V
Diode Type :
ZENER DIODE
Packaging :
Bulk
Datasheets
BZX55C47
Rectron USA BZX55C47
ZENER DIODE 110Ohm ±6% 100nA @ 35V -65°C~200°C 2 Terminations DO-204AH, DO-35, Axial
BZX55C47 Overview
An electrical device like this requires a reverse leakage current of 100nA @ 35V.A maximum voltage (Tol) can be supplied if 5% is set.While the device is operating, the maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 47V.This device must be operated with the working test voltage set to 2.5mA.For operation, diode reaches 1.3V @ 100mA at the maximum voltage - Forward (Vf).
BZX55C47 Features
reverse leakage current of 100nA @ 35V
100nA @ 35V is the maximum voltage (Tol)
the working test voltage to 2.5mA
minimal dynamic impedance is 2.5mA