BZX55C39
Mfr.Part #
BZX55C39
Manufacturer
onsemi
Description
DIODE ZENER 39V 500MW DO35
Manufacturer :
onsemi
1 (Unlimited)
Power - Max :
500mW
Working Test Current :
2.5mA
Reference Voltage :
39V
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
39V
Polarity :
Unidirectional
Mounting Type :
Through Hole
Case Connection :
Isolated
Tolerance :
±5%
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.3V @ 100mA
Terminal Finish :
MATTE TIN
Configuration :
Single
JESD-609 Code :
e3
Surface Mount :
No
JESD-30 Code :
O-LALF-W2
Number of Elements :
1
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
Not Applicable
Peak Reflow Temperature (Cel) :
Not Applicable
Current - Reverse Leakage @ Vr :
100nA @ 28V
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Pbfree Code :
yes
Terminal Form :
Wire
Packaging :
Bulk
Power Dissipation-Max :
0.5W
Pin Count :
2
Qualification Status :
COMMERCIAL
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage Tol-Max :
5%
Diode Type :
ZENER DIODE
Diode Element Material :
SILICON
Package / Case :
DO-204AH, DO-35, Axial
Number of Terminations :
2
Impedance-Max :
90Ohm
Datasheets
BZX55C39
onsemi BZX55C39
ZENER DIODE 90Ohm ±5% 100nA @ 28V -65°C~200°C 2 Terminations DO-204AH, DO-35, Axial
BZX55C39 Overview
To supply this electrical device, reverse leakage current of 100nA @ 28V is required.5% is the maximum voltage (Tol) that can be supplied.Zener single diode is important to note that during operation, the maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 39V.In order to operate this device, the working test voltage should be set to 2.5mA.When the maximum voltage - Forward (Vf) is supplied for its operation, it reaches 1.3V @ 100mA.
BZX55C39 Features
reverse leakage current of 100nA @ 28V
100nA @ 28V is the maximum voltage (Tol)
the working test voltage to 2.5mA
minimal dynamic impedance is 2.5mA