BZX55C33-TR
Mfr.Part #
BZX55C33-TR
Manufacturer
Vishay
Description
DIODE ZENER 33V 500MW DO35
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Diodes - Zener - Single
Case Connection :
Isolated
Reference Voltage :
33V
Published :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Zener Voltage :
33V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
JESD-609 Code :
e2
Voltage Tolerance :
6%
Polarity :
Unidirectional
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Breakdown Voltage :
35V
Number of Terminations :
2
Series :
Automotive, AEC-Q101
Current - Reverse Leakage @ Vr :
100nA @ 24V
Max Reverse Leakage Current :
100nA
Terminal Finish :
Tin/Silver (Sn/Ag)
ECCN Code :
EAR99
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.5V @ 200mA
Contact Plating :
Silver, Tin
Tolerance :
±5%
Number of Pins :
2
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Mounting Type :
Through Hole
ESD Protection :
No
Diode Type :
ZENER DIODE
Mount :
Through Hole
Pbfree Code :
yes
Pin Count :
Package / Case :
DO-204AH, DO-35, Axial
Number of Elements :
1
Test Current :
5mA
Voltage Tol-Max :
6.06%
Max Power Dissipation :
500mW
Impedance-Max :
80Ohm
Factory Lead Time :
10 Weeks
Diode Element Material :
SILICON
Power Dissipation :
500mW
Impedance :
80Ohm
Terminal Form :
Wire
Element Configuration :
Single
HTS Code :
Datasheets
BZX55C33-TR
Vishay BZX55C33-TR
ZENER DIODE 80Ohm ±5% 33V 100nA @ 24V -65°C~175°C 500mW 2 Terminations DO-204AH, DO-35, Axial
BZX55C33-TR Overview
In order to supply this electrical device, a reverse leakage current of 100nA @ 24V is required.This value (Tol) represents the maximum voltage that can be supplied.A reverse leakage current that reaches 100nA is the maximum.1.5V @ 200mA is achieved when the maximum voltage - Forward (Vf) is applied for its operation.
BZX55C33-TR Features
reverse leakage current of 100nA @ 24V
100nA @ 24V is the maximum voltage (Tol)