BZX55C30
Mfr.Part #
BZX55C30
Manufacturer
onsemi
Description
DIODE ZENER 30V 500MW DO35
Manufacturer :
onsemi
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.3V @ 100mA
Power Dissipation-Max :
0.5W
Terminal Form :
Wire
Qualification Status :
COMMERCIAL
Pbfree Code :
yes
Peak Reflow Temperature (Cel) :
Not Applicable
Number of Elements :
1
JESD-609 Code :
e3
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
Not Applicable
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
30V
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Impedance-Max :
80Ohm
Diode Type :
ZENER DIODE
Voltage Tol-Max :
5%
Current - Reverse Leakage @ Vr :
100nA @ 22V
JESD-30 Code :
O-LALF-W2
Tolerance :
±7%
Reference Voltage :
30V
Packaging :
Bulk
Polarity :
Unidirectional
Mounting Type :
Through Hole
Configuration :
Single
Terminal Finish :
MATTE TIN
Case Connection :
Isolated
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Surface Mount :
No
Number of Terminations :
2
Power - Max :
500mW
Diode Element Material :
SILICON
Pin Count :
2
Working Test Current :
5mA
Datasheets
BZX55C30
onsemi BZX55C30
ZENER DIODE 80Ohm ±7% 100nA @ 22V -65°C~200°C 2 Terminations DO-204AH, DO-35, Axial
BZX55C30 Overview
An electrical device like this requires a reverse leakage current of 100nA @ 22V.A maximum voltage (Tol) can be supplied if 5% is set.While the device is operating, the maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 30V.This device must be operated with the working test voltage set to 5mA.For operation, diode reaches 1.3V @ 100mA at the maximum voltage - Forward (Vf).
BZX55C30 Features
reverse leakage current of 100nA @ 22V
100nA @ 22V is the maximum voltage (Tol)
the working test voltage to 5mA
minimal dynamic impedance is 5mA