BZX55C30
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
BZX55C30
Manufacturer
Fairchild Semiconductor
Package / Case
DO-204AH, DO-35, Axial
Datasheet
Download
Description
DIODE ZENER 30V 500MW DO35
Manufacturer :
Fairchild Semiconductor
Product Category :
Diodes - Zener - Single
Number of Terminations :
2
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Working Test Current :
5mA
Voltage Tol-Max :
5%
Power Dissipation-Max :
0.5W
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.3V @ 100mA
Terminal Finish :
MATTE TIN
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
30V
Current - Reverse Leakage @ Vr :
100nA @ 22V
Peak Reflow Temperature (Cel) :
Not Applicable
Surface Mount :
No
Configuration :
Single
Power - Max :
500mW
Packaging :
Bulk
Diode Element Material :
SILICON
Package / Case :
DO-204AH, DO-35, Axial
Mounting Type :
Through Hole
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
Not Applicable
Diode Type :
ZENER DIODE
Pin Count :
2
Case Connection :
Isolated
Reference Voltage :
30V
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Qualification Status :
COMMERCIAL
JESD-30 Code :
O-LALF-W2
Tolerance :
±7%