BZX55C20
Mfr.Part #
BZX55C20
Manufacturer
Fairchild Semiconductor
Description
DIODE ZENER 20V 500MW DO35
Manufacturer :
Fairchild Semiconductor
Product Category :
Diodes - Zener - Single
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
20V
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.3V @ 100mA
Packaging :
Bulk
Current - Reverse Leakage @ Vr :
100nA @ 15V
Impedance-Max :
55Ohms
Tolerance :
±6%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Power - Max :
500mW
Supplier Device Package :
DO-35
Datasheets
BZX55C20
Fairchild Semiconductor BZX55C20
55Ohms ±6% 100nA @ 15V -65°C~200°C DO-204AH, DO-35, Axial
BZX55C20 Overview
An electrical device such as this requires reverse leakage current of 100nA @ 15V.During operation, the maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 20V volts.As soon as the maximum voltage - Forward (Vf) is supplied, it reaches 1.3V @ 100mA V.
BZX55C20 Features
reverse leakage current of 100nA @ 15V
100nA @ 15V is the maximum voltage (Tol)