BZX55B6V2-TR
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
BZX55B6V2-TR
Manufacturer
Vishay
Package / Case
DO-204AH, DO-35, Axial
Datasheet
Download
Description
DIODE ZENER 6.2V 500MW DO35
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Diodes - Zener - Single
Polarity :
Unidirectional
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.5V @ 200mA
Case Connection :
Isolated
Zener Voltage :
6.2V
Published :
Impedance :
10Ohm
Reference Voltage :
6.2V
Current - Reverse Leakage @ Vr :
100nA @ 2V
Max Reverse Leakage Current :
100nA
Mount :
Through Hole
Test Current :
5mA
Tolerance :
±2%
Pbfree Code :
yes
Number of Terminations :
2
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Max Power Dissipation :
500mW
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Length :
3.9mm
Number of Elements :
1
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage Tol-Max :
1.94%
Diode Type :
ZENER DIODE
Terminal Form :
Wire
Voltage Tolerance :
2%
Mounting Type :
Through Hole
ECCN Code :
EAR99
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Diode Element Material :
SILICON
Package / Case :
DO-204AH, DO-35, Axial
Impedance-Max :
10Ohm
Radiation Hardening :
No
Factory Lead Time :
10 Weeks
HTS Code :
JESD-609 Code :
e2
Pin Count :
Power Dissipation :
500mW
Series :
Automotive, AEC-Q101
Diameter :
1.7mm
Terminal Finish :
Tin/Silver (Sn/Ag)
Element Configuration :
Single
Number of Pins :
Datasheets
BZX55B6V2-TR
Vishay BZX55B6V2-TR
ZENER DIODE 10Ohm ±2% 6.2V 100nA @ 2V -65°C~175°C 500mW 2 Terminations DO-204AH, DO-35, Axial
BZX55B6V2-TR Overview
In order to supply this electrical device, a reverse leakage current of 100nA @ 2V is required.This value (Tol) represents the maximum voltage that can be supplied.A reverse leakage current that reaches 100nA is the maximum.1.5V @ 200mA is achieved when the maximum voltage - Forward (Vf) is applied for its operation.
BZX55B6V2-TR Features
reverse leakage current of 100nA @ 2V
100nA @ 2V is the maximum voltage (Tol)