BZX384C9V1-G3-08
Mfr.Part #
BZX384C9V1-G3-08
Description
DIODE ZENER 9.1V 200MW SOD323
Max Reverse Leakage Current :
500nA
Impedance-Max :
15Ohms
Impedance :
15Ohm
Max Power Dissipation :
200mW
Weight :
3.997283mg
Tolerance :
±5%
Zener Voltage :
9.1V
Max Operating Temperature :
150°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
9.1V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Power - Max :
200mW
Voltage Tolerance :
5%
Current - Reverse Leakage @ Vr :
500nA @ 6V
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Single
Supplier Device Package :
SOD-323
Power Dissipation :
200mW
Published :
Min Operating Temperature :
-55°C
Datasheets
BZX384C9V1-G3-08
Vishay BZX384C9V1-G3-08
15Ohms ±5% 9.1V 500nA @ 6V -55°C~150°C 200mW SC-76, SOD-323
BZX384C9V1-G3-08 Overview
To supply this electrical device, reverse leakage current of 500nA @ 6V is required.There is a maximum reverse leakage current that reaches 500nA.Zener single diode is important to note that during operation, the maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 9.1V.
BZX384C9V1-G3-08 Features
reverse leakage current of 500nA @ 6V
500nA @ 6V is the maximum voltage (Tol)