BZX384C56-E3-18
Mfr.Part #
BZX384C56-E3-18
Description
DIODE ZENER 56V 200MW SOD323
Diodes - Zener - Single
ECCN Code :
EAR99
Impedance :
200Ohm
Pin Count :
2
Terminal Position :
Dual
HTS Code :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Pbfree Code :
yes
Tolerance :
±5%
Voltage Tolerance :
5%
Voltage Tol-Max :
5%
Reference Voltage :
56V
Diode Element Material :
SILICON
Current - Reverse Leakage @ Vr :
50nA @ 39.2V
Power Dissipation :
200mW
Polarity :
Unidirectional
JESD-609 Code :
e3
JESD-30 Code :
R-PDSO-G2
Number of Terminations :
2
Max Reverse Leakage Current :
50nA
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
10
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Max Power Dissipation :
200mW
Surface Mount
Number of Elements :
1
Impedance-Max :
200Ohm
Zener Voltage :
56V
Working Test Current :
2mA
Weight :
4.309128mg
Diode Type :
ZENER DIODE
Terminal Form :
Gull wing
Datasheets
BZX384C56-E3-18
Vishay BZX384C56-E3-18
ZENER DIODE 200Ohm ±5% 56V 50nA @ 39.2V -55°C~150°C 200mW 2 Terminations SC-76, SOD-323
BZX384C56-E3-18 Overview
An electrical device such as this requires reverse leakage current of 50nA @ 39.2V.A voltage of 5% is considered to be the maximum that can be output (Tol).A maximum reverse leakage current is reached at 50nA.Setting the working test voltage to 2mA is required to operate this device.
BZX384C56-E3-18 Features
reverse leakage current of 50nA @ 39.2V
50nA @ 39.2V is the maximum voltage (Tol)
Reverse leakage current reaches 50nA
the working test voltage to 2mA
minimal dynamic impedance is 2mA