BZX384C51-E3-08
Mfr.Part #
BZX384C51-E3-08
Description
DIODE ZENER 51V 200MW SOD323
Diodes - Zener - Single
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Impedance-Max :
180Ohm
Diode Element Material :
SILICON
Reference Voltage :
51V
12 Weeks
Working Test Current :
2mA
Power Dissipation :
200mW
JESD-30 Code :
R-PDSO-G2
Weight :
4.309128mg
JESD-609 Code :
e3
Max Power Dissipation :
200mW
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage Tol-Max :
5%
Impedance :
180Ohm
Diode Type :
ZENER DIODE
ECCN Code :
EAR99
Max Reverse Leakage Current :
50nA
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Pin Count :
2
HTS Code :
Polarity :
Unidirectional
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
10
Published :
Pbfree Code :
yes
Number of Elements :
1
Terminal Position :
Dual
Number of Terminations :
2
Current - Reverse Leakage @ Vr :
50nA @ 35.7V
Voltage Tolerance :
5%
Zener Voltage :
51V
Tolerance :
±5%
Terminal Form :
Gull wing
Datasheets
BZX384C51-E3-08
Vishay BZX384C51-E3-08
ZENER DIODE 180Ohm ±5% 51V 50nA @ 35.7V -55°C~150°C 200mW 2 Terminations SC-76, SOD-323
BZX384C51-E3-08 Overview
The reverse leakage current needed to power this electric device is 50nA @ 35.7V.Zener single diode is a maximum voltage (Tol) that can be supplied at 5%.The reverse leakage current reaches zero at its maximum.Setting the working test voltage to 2mA will allow this device to operate.
BZX384C51-E3-08 Features
reverse leakage current of 50nA @ 35.7V
50nA @ 35.7V is the maximum voltage (Tol)
Reverse leakage current reaches 50nA
the working test voltage to 2mA
minimal dynamic impedance is 2mA