BZX384C4V3-E3-18
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
BZX384C4V3-E3-18
Manufacturer
Vishay
Package / Case
SC-76, SOD-323
Datasheet
Download
Description
DIODE ZENER 4.3V 200MW SOD323
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Diodes - Zener - Single
Current - Reverse Leakage @ Vr :
3μA @ 1V
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Max Power Dissipation :
200mW
Voltage Tolerance :
5%
ECCN Code :
EAR99
JESD-609 Code :
e3
Polarity :
Unidirectional
Reference Voltage :
4.3V
Diode Element Material :
SILICON
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
10
Tolerance :
±5%
Impedance-Max :
90Ohm
Working Test Current :
5mA
Terminal Form :
Gull wing
Pbfree Code :
yes
Max Reverse Leakage Current :
3μA
JESD-30 Code :
R-PDSO-G2
Factory Lead Time :
12 Weeks
Number of Elements :
1
Mounting Type :
Surface Mount
Terminal Position :
Dual
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Weight :
4.309128mg
Published :
Zener Voltage :
4.3V
Pin Count :
2
Element Configuration :
Single
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Voltage Tol-Max :
5%
Package / Case :
SC-76, SOD-323
Series :
Automotive, AEC-Q101
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mount :
Surface Mount
Power Dissipation :
200mW
Impedance :
90Ohm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
HTS Code :
Diode Type :
ZENER DIODE
Number of Terminations :
2
Datasheets
BZX384C4V3-E3-18
Vishay BZX384C4V3-E3-18
ZENER DIODE 90Ohm ±5% 4.3V 3μA @ 1V -55°C~150°C 200mW 2 Terminations SC-76, SOD-323
BZX384C4V3-E3-18 Overview
The reverse leakage current needed to power this electric device is 3μA @ 1V.Zener single diode is a maximum voltage (Tol) that can be supplied at 5%.The reverse leakage current reaches zero at its maximum.Setting the working test voltage to 5mA will allow this device to operate.
BZX384C4V3-E3-18 Features
reverse leakage current of 3μA @ 1V
3μA @ 1V is the maximum voltage (Tol)
Reverse leakage current reaches 3μA
the working test voltage to 5mA
minimal dynamic impedance is 5mA