BZX384C18-E3-18
Mfr.Part #
BZX384C18-E3-18
Description
DIODE ZENER 18V 200MW SOD323
Tolerance :
±5%
Impedance-Max :
45Ohm
Reference Voltage :
18V
Pin Count :
SILICON
Test Current :
5mA
Current - Reverse Leakage @ Vr :
50nA @ 12.6V
Power Dissipation :
200mW
Number of Pins :
Impedance :
45Ohm
Element Configuration :
Single
Pbfree Code :
yes
Max Power Dissipation :
200mW
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
10
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Voltage Tol-Max :
5%
Zener Voltage :
18V
Weight :
4.309128mg
Max Reverse Leakage Current :
50nA
Polarity :
Unidirectional
ESD Protection :
Voltage Tolerance :
5%
Datasheets
BZX384C18-E3-18
Vishay BZX384C18-E3-18
ZENER DIODE 45Ohm ±5% 18V 50nA @ 12.6V -55°C~150°C 200mW 2 Terminations SC-76, SOD-323
BZX384C18-E3-18 Overview
This electrical device requires reverse leakage current of 50nA @ 12.6V.Tol is the maximum voltage that can be supplied (5%).Reverse leakage current reaches 50nA at its maximum.
BZX384C18-E3-18 Features
reverse leakage current of 50nA @ 12.6V
50nA @ 12.6V is the maximum voltage (Tol)