BZX384C12-G3-08
Mfr.Part #
BZX384C12-G3-08
Description
DIODE ZENER 12V 200MW SOD323
Tolerance :
±5%
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
10
Polarity :
Unidirectional
Tape and Reel (TR)
Reference Standard :
AEC-Q101
Published :
Max Power Dissipation :
200mW
Working Test Current :
5mA
Voltage Tolerance :
5%
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Power Dissipation :
200mW
Voltage Tol-Max :
5%
Pbfree Code :
yes
Current - Reverse Leakage @ Vr :
100nA @ 8V
Impedance :
25Ohm
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Weight :
3.997283mg
Impedance-Max :
25Ohm
Max Reverse Leakage Current :
100nA
Number of Elements :
1
JESD-30 Code :
R-PDSO-G2
Zener Voltage :
12V
Reference Voltage :
12V
Datasheets
BZX384C12-G3-08
Vishay BZX384C12-G3-08
ZENER DIODE 25Ohm ±5% 12V 100nA @ 8V -55°C~150°C 200mW 2 Terminations SC-76, SOD-323
BZX384C12-G3-08 Overview
It is necessary to supply this electrical device with a reverse leakage current of 100nA @ 8V.A voltage of 5% indicates the maximum voltage (Tol) that can be supplied.Reverse leakage current reaches a maximum of 100nA.This device can only be operated when the working test voltage is set to 5mA.
BZX384C12-G3-08 Features
reverse leakage current of 100nA @ 8V
100nA @ 8V is the maximum voltage (Tol)
Reverse leakage current reaches 100nA
the working test voltage to 5mA
minimal dynamic impedance is 5mA