BZX384B9V1-E3-18
Mfr.Part #
BZX384B9V1-E3-18
Description
DIODE ZENER 9.1V 200MW SOD323
Impedance :
15Ohm
Impedance-Max :
15Ohm
Diode Type :
ZENER DIODE
Working Test Current :
5mA
Pin Count :
Voltage Tolerance :
2%
Weight :
4.309128mg
Pbfree Code :
Power Dissipation :
200mW
Number of Pins :
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
10
Current - Reverse Leakage @ Vr :
500nA @ 6V
Tolerance :
±2%
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Published :
Max Reverse Leakage Current :
500nA
Reference Voltage :
9.1V
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Polarity :
Unidirectional
Voltage Tol-Max :
2%
Zener Voltage :
9.1V
Max Power Dissipation :
200mW
Datasheets
BZX384B9V1-E3-18
Vishay BZX384B9V1-E3-18
ZENER DIODE 15Ohm ±2% 9.1V 500nA @ 6V -55°C~150°C 200mW 2 Terminations SC-76, SOD-323
BZX384B9V1-E3-18 Overview
In order to supply this electrical device, a reverse leakage current of 500nA @ 6V is required.This value (Tol) represents the maximum voltage that can be supplied.A reverse leakage current that reaches 500nA is the maximum.This device should be operated with 5mA as the working test voltage.
BZX384B9V1-E3-18 Features
reverse leakage current of 500nA @ 6V
500nA @ 6V is the maximum voltage (Tol)
Reverse leakage current reaches 500nA
the working test voltage to 5mA
minimal dynamic impedance is 5mA