BZX384B7V5-E3-18
Mfr.Part #
BZX384B7V5-E3-18
Description
DIODE ZENER 7.5V 200MW SOD323
Zener Voltage :
7.5V
Power Dissipation :
200mW
Tolerance :
±2%
Number of Pins :
Surface Mount
Supplier Device Package :
SOD-323
Published :
Test Current :
5mA
Impedance-Max :
15Ohms
Contact Plating :
Tin
Min Operating Temperature :
-55°C
Max Operating Temperature :
150°C
Weight :
4.309128mg
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Impedance :
15Ohm
Voltage Tolerance :
2%
ESD Protection :
Max Power Dissipation :
200mW
Max Reverse Leakage Current :
1μA
Current - Reverse Leakage @ Vr :
1μA @ 1V
ROHS3 Compliant
Power - Max :
200mW
12 Weeks
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
7.5V
Datasheets
BZX384B7V5-E3-18
Vishay BZX384B7V5-E3-18
15Ohms ±2% 7.5V 1μA @ 1V -55°C~150°C 200mW SC-76, SOD-323
BZX384B7V5-E3-18 Overview
In order to supply this electrical device, a reverse leakage current of 1μA @ 1V is required.A reverse leakage current that reaches 1μA is the maximum.Zener (Nom) voltage is reduced to 7.5V during operation.
BZX384B7V5-E3-18 Features
reverse leakage current of 1μA @ 1V
1μA @ 1V is the maximum voltage (Tol)