BZX384B2V7-E3-08
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
BZX384B2V7-E3-08
Manufacturer
Vishay
Package / Case
SC-76, SOD-323
Datasheet
Download
Description
DIODE ZENER 2.7V 200MW SOD323
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Diodes - Zener - Single
Diode Type :
ZENER DIODE
Pbfree Code :
yes
Voltage Tolerance :
2%
Tolerance :
±2%
Max Power Dissipation :
200mW
Zener Voltage :
2.7V
Pin Count :
Mount :
Surface Mount
ECCN Code :
EAR99
Element Configuration :
Single
Current - Reverse Leakage @ Vr :
20μA @ 1V
Terminal Position :
Dual
Reference Voltage :
2.7V
Polarity :
Unidirectional
Power Dissipation :
200mW
Impedance :
100Ohm
Mounting Type :
Surface Mount
JESD-609 Code :
e3
Published :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Elements :
1
HTS Code :
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Weight :
4.309128mg
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
10
Factory Lead Time :
12 Weeks
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Working Test Current :
5mA
Operating Temperature :
-55°C~150°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Impedance-Max :
100Ohm
Number of Terminations :
Voltage Tol-Max :
2%
Max Reverse Leakage Current :
20μA
Package / Case :
SC-76, SOD-323
Terminal Form :
Gull wing
JESD-30 Code :
R-PDSO-G2
Diode Element Material :
SILICON
Datasheets
BZX384B2V7-E3-08
Vishay BZX384B2V7-E3-08
ZENER DIODE 100Ohm ±2% 2.7V 20μA @ 1V -55°C~150°C 200mW 2 Terminations SC-76, SOD-323
BZX384B2V7-E3-08 Overview
The reverse leakage current for this electrical device should be 20μA @ 1V.2% indicates the maximum possible voltage (Tol) of 2%.A maximum reverse leakage current of 20μA is observed.This device should be operated at 5mA on the working test voltage.
BZX384B2V7-E3-08 Features
reverse leakage current of 20μA @ 1V
20μA @ 1V is the maximum voltage (Tol)
Reverse leakage current reaches 20μA
the working test voltage to 5mA
minimal dynamic impedance is 5mA