BZX384-B3V9,115
Mfr.Part #
BZX384-B3V9,115
Manufacturer
Nexperia
Description
DIODE ZENER 3.9V 300MW SOD323
Manufacturer :
Nexperia
Tape and Reel (TR)
Power - Max :
300mW
Pin Count :
2
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Factory Lead Time :
4 Weeks
Current - Reverse Leakage @ Vr :
3μA @ 1V
Published :
Impedance-Max :
90Ohm
Number of Pins :
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.1V @ 100mA
Qualification Status :
Not Qualified
Polarity :
PNP
ZENER DIODE
Power Dissipation-Max :
0.3W
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
3.9V
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Voltage Tol-Max :
2%
Tolerance :
±2%
Reference Voltage :
3.9V
Base Part Number :
BZX384B3V9
SILICON
Working Test Current :
5mA
Configuration :
Datasheets
BZX384-B3V9,115
Nexperia BZX384-B3V9,115
ZENER DIODE 90Ohm ±2% 3μA @ 1V -65°C~150°C 2 Terminations SC-76, SOD-323
BZX384-B3V9,115 Overview
In order to supply this electrical device, a reverse leakage current of 3μA @ 1V is required.This value (Tol) represents the maximum voltage that can be supplied.Zener (Nom) voltage is reduced to 3.9V during operation.This device should be operated with 5mA as the working test voltage.1.1V @ 100mA is achieved when the maximum voltage - Forward (Vf) is applied for its operation.
BZX384-B3V9,115 Features
reverse leakage current of 3μA @ 1V
3μA @ 1V is the maximum voltage (Tol)
the working test voltage to 5mA
minimal dynamic impedance is 5mA