BZX284-C12,115
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
BZX284-C12,115
Manufacturer
NXP Semiconductors
Package / Case
SOD-110
Datasheet
Download
Description
DIODE ZENER 12V 400MW SOD110
Manufacturer :
NXP Semiconductors
Product Category :
Diodes - Zener - Single
Surface Mount :
yes
Configuration :
Single
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Voltage Tol-Max :
5%
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Mounting Type :
Surface Mount
Qualification Status :
Not Qualified
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
12V
Power - Max :
400mW
JESD-609 Code :
e2
Pin Count :
2
Polarity :
Unidirectional
Impedance-Max :
10Ohm
Terminal Position :
Dual
Published :
HTS Code :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Working Test Current :
5mA
JESD-30 Code :
R-CDSO-R2
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.1V @ 100mA
Current - Reverse Leakage @ Vr :
100nA @ 8V
Base Part Number :
BZX284C12
Number of Terminations :
2
Tolerance :
±5%
ECCN Code :
EAR99
Diode Type :
ZENER DIODE
Terminal Form :
WRAP AROUND
Power Dissipation-Max :
0.4W
Diode Element Material :
SILICON
Terminal Finish :
TIN COPPER
Number of Elements :
1
Dynamic Impedance-Max :
150Ohm
Package / Case :
SOD-110
Reference Voltage :
12V
Datasheets
BZX284-C12,115
NXP Semiconductors BZX284-C12,115
ZENER DIODE 10Ohm ±5% 100nA @ 8V -65°C~150°C 2 Terminations SOD-110
BZX284-C12,115 Overview
The reverse leakage current for this electrical device should be 100nA @ 8V.5% indicates the maximum possible voltage (Tol) of 5%.While operating, the maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 12VV.This device should be operated at 5mA on the working test voltage.For its operation, maximum voltage - Forward (Vf) 1.1V @ 100mA is provided.
BZX284-C12,115 Features
reverse leakage current of 100nA @ 8V
100nA @ 8V is the maximum voltage (Tol)
the working test voltage to 5mA
minimal dynamic impedance is 5mA