BZW04-53BHR1G
Mfr.Part #
BZW04-53BHR1G
Description
TVS DIODE 53VWM 85VC DO204AL
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
4.7A
Bidirectional Channels :
1
Power - Peak Pulse :
400W
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
85V
Through Hole
Packaging :
Tape and Reel (TR)
1 (Unlimited)
Series :
Automotive, AEC-Q101, BZW04
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
53V
Voltage - Breakdown (Min) :
58.9V