BZW04-256HR1G
Mfr.Part #
BZW04-256HR1G
Description
TVS DIODE 256VWM 414VC DO204AL
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mounting Type :
Through Hole
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Type :
Zener
Unidirectional Channels :
1
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
414V
Voltage - Breakdown (Min) :
285V
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
1A
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
256V
Power - Peak Pulse :
400W