BZV90-C24,115
Mfr.Part #
BZV90-C24,115
Manufacturer
Nexperia
Package / Case
TO-261-4, TO-261AA
Description
DIODE ZENER 24V 1.5W SOT223
Manufacturer :
Nexperia
Product Category :
Diodes - Zener - Single
Published :
Pin Count :
4
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
24V
Current - Reverse Leakage @ Vr :
50nA @ 16.8V
Power - Max :
1.5W
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1V @ 50mA
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Number of Terminations :
4
Power Dissipation-Max :
1.5W
Terminal Form :
Gull wing
Working Test Current :
5mA
Reverse Current-Max :
0.05μA
Impedance-Max :
70Ohm
Voltage Tol-Max :
5%
Reference Voltage :
24.2V
Terminal Position :
Dual
Voltage Temp Coeff-Max :
22mV/°C
Package / Case :
TO-261-4, TO-261AA
Tolerance :
±5%
Base Part Number :
BZV90C24
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Number of Pins :
Datasheets
BZV90-C24,115
Nexperia BZV90-C24,115
ZENER DIODE 70Ohm ±5% 50nA @ 16.8V -65°C~150°C 4 Terminations TO-261-4, TO-261AA
BZV90-C24,115 Overview
The reverse leakage current needed to power this electric device is 50nA @ 16.8V.Zener single diode is a maximum voltage (Tol) that can be supplied at 5%.As part of the operation, the maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 24V.Setting the working test voltage to 5mA will allow this device to operate.When the voltage (Temp Coeff) reaches diodes peak, diode reaches 22mV/°C.For its operation, the maximum voltage - Forward (Vf) 1V @ 50mA is supplied.
BZV90-C24,115 Features
reverse leakage current of 50nA @ 16.8V
50nA @ 16.8V is the maximum voltage (Tol)
the working test voltage to 5mA
minimal dynamic impedance is 5mA