BZV55C6V2 L0G
Mfr.Part #
BZV55C6V2 L0G
Manufacturer
Taiwan Semiconductor
Package / Case
DO-213AC, MINI-MELF, SOD-80
Description
DIODE ZENER 6.2V 500MW MINI MELF
Manufacturer :
Taiwan Semiconductor
Product Category :
Diodes - Zener - Single
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
6.2V
Configuration :
Single
Tolerance :
±5%
Mounting Type :
Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-65°C~175°C TJ
Surface Mount :
yes
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1V @ 10mA
Power Dissipation-Max :
0.5W
Voltage Tol-Max :
5%
Working Test Current :
5mA
ECCN Code :
EAR99
JESD-609 Code :
e3
Terminal Finish :
MATTE TIN
Reference Voltage :
6.2V
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Impedance-Max :
10Ohm
Dynamic Impedance-Max :
10Ohm
Diode Type :
ZENER DIODE
Current - Reverse Leakage @ Vr :
100nA @ 2V
HTS Code :
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Power - Max :
500mW
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Factory Lead Time :
20 Weeks
Package / Case :
DO-213AC, MINI-MELF, SOD-80
Number of Elements :
1
Datasheets
BZV55C6V2 L0G
Taiwan Semiconductor BZV55C6V2 L0G
ZENER DIODE 10Ohm ±5% 100nA @ 2V -65°C~175°C TJ DO-213AC, MINI-MELF, SOD-80
BZV55C6V2 L0G Overview
This electrical device requires reverse leakage current of 100nA @ 2V.Tol is the maximum voltage that can be supplied (5%).The maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 6.2V during operation.Working test voltage should be set to 5mA for this device to operate.Zener single diode reaches 1V @ 10mA when Zener single diode is supplied wZener single diodeh the maximum voltage - Forward (Vf).
BZV55C6V2 L0G Features
reverse leakage current of 100nA @ 2V
100nA @ 2V is the maximum voltage (Tol)
the working test voltage to 5mA
minimal dynamic impedance is 5mA