BZV55C15/TR
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
BZV55C15/TR
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
DO-213AA (Glass)
Datasheet
Download
Description
VOLTAGE REGULATOR
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Diodes - Zener - Single
Zener Current :
50 nA
Product Type :
Zener Diodes
Product Category :
Zener Diodes
Package :
Tape and Reel (TR)
Mounting Type :
Surface Mount
Mounting Style :
SMD/SMT
Product Status :
Active
Voltage Tolerance :
Test Current :
5 mA
Vf - Forward Voltage :
1.1 V
Packaging :
Reel
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
15 V
Supplier Device Package :
DO-213AA
Operating Temperature :
-65°C ~ 175°C
RoHS :
N
Microchip
Configuration :
Single
Subcategory :
Diodes and Rectifiers
Current - Reverse Leakage @ Vr :
50 nA @ 10.5 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.1 V @ 200 mA
Length :
3.7 mm
Series :
Diameter :
1.7 mm
Package / Case :
DO-213AA (Glass)
Maximum Operating Temperature :
+ 175 C
Tolerance :
±6%
Minimum Operating Temperature :
- 65 C
Brand :
Microchip Technology / Atmel
Datasheets
BZV55C15/TR
Microchip Technology BZV55C15/TR
±6% 50 nA @ 10.5 V -65°C ~ 175°C DO-213AA (Glass)
BZV55C15/TR Overview
To supply this electrical device, reverse leakage current of 50 nA @ 10.5 V is required.Zener single diode is important to note that during operation, the maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 15 V.Wdiodeh a zener current of 50 nA, diode is highly flexible in terms of design.When the maximum voltage - Forward (Vf) is supplied for its operation, it reaches 1.1 V @ 200 mA.
BZV55C15/TR Features
reverse leakage current of 50 nA @ 10.5 V
50 nA @ 10.5 V is the maximum voltage (Tol)