BZV55-C20,135
Mfr.Part #
BZV55-C20,135
Manufacturer
NXP Semiconductors
Package / Case
DO-213AC, MINI-MELF, SOD-80
Description
DIODE ZENER 20V 500MW LLDS
Manufacturer :
NXP Semiconductors
Product Category :
Diodes - Zener - Single
Max Reverse Leakage Current :
50nA
Package / Case :
DO-213AC, MINI-MELF, SOD-80
Voltage Tol-Max :
5%
Number of Elements :
1
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
ECCN Code :
EAR99
Max Power Dissipation :
500mW
Contact Plating :
Tin
Current - Reverse Leakage @ Vr :
50nA @ 14V
Number of Pins :
2
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
900mV @ 10mA
Number of Terminations :
2
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Base Part Number :
BZV55C20
Pin Count :
Polarity :
Unidirectional
Mount :
Surface Mount
JESD-609 Code :
e3
ESD Protection :
No
Element Configuration :
Single
Impedance :
55Ohm
Case Connection :
Isolated
Zener Voltage :
20V
Diode Type :
ZENER DIODE
Terminal Position :
END
Factory Lead Time :
6 Weeks
Tolerance :
±5%
Reference Voltage :
20V
Terminal Form :
WRAP AROUND
Published :
Power Dissipation :
500mW
HTS Code :
Test Current :
5mA
Voltage Tolerance :
5%
Impedance-Max :
55Ohm
Operating Temperature :
-65°C~200°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Diode Element Material :
SILICON
Datasheets
BZV55-C20,135
NXP Semiconductors BZV55-C20,135
ZENER DIODE 55Ohm ±5% 20V 50nA @ 14V -65°C~200°C 500mW 2 Terminations DO-213AC, MINI-MELF, SOD-80
BZV55-C20,135 Overview
It is necessary to supply this electrical device with a reverse leakage current of 50nA @ 14V.A voltage of 5% indicates the maximum voltage (Tol) that can be supplied.Reverse leakage current reaches a maximum of 50nA.For the device to operate, the maximum forward voltage (Vf) 900mV @ 10mA must be supplied.
BZV55-C20,135 Features
reverse leakage current of 50nA @ 14V
50nA @ 14V is the maximum voltage (Tol)