BZV49-C6V8,115
Mfr.Part #
BZV49-C6V8,115
Manufacturer
NXP Semiconductors
Package / Case
TO-243AA
Description
DIODE ZENER 6.8V 1W SOT89
Manufacturer :
NXP Semiconductors
Product Category :
Unclassified
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Number of Terminations :
3
HTS Code :
Pin Count :
3
Package / Case :
TO-243AA
Working Test Current :
5mA
Impedance-Max :
15Ohm
Tolerance :
±5%
Current - Reverse Leakage @ Vr :
2μA @ 4V
Power - Max :
1W
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
6.8V
Terminal Form :
Flat
Reverse Current-Max :
2µA
Not Qualified
JESD-30 Code :
R-PSSO-F3
Voltage Temp Coeff-Max :
4.5mV/°C
Base Part Number :
BZV49-C6V8
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1V @ 50mA
Voltage Tol-Max :
5%
Reference Voltage :
6.8V
Power Dissipation-Max :
1W
Datasheets
BZV49-C6V8,115
ZENER DIODE 15Ohm ±5% 2μA @ 4V -65°C~150°C 3 Terminations TO-243AA
BZV49-C6V8,115 Overview
To supply this electrical device, reverse leakage current of 2μA @ 4V is required.5% is the maximum voltage (Tol) that can be supplied.Zener single diode is important to note that during operation, the maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 6.8V.In order to operate this device, the working test voltage should be set to 5mA.Zener single diode reaches 4.5mV/°C when the voltage (Temp Coeff) reaches maximum.When the maximum voltage - Forward (Vf) is supplied for its operation, it reaches 1V @ 50mA.
BZV49-C6V8,115 Features
reverse leakage current of 2μA @ 4V
2μA @ 4V is the maximum voltage (Tol)
the working test voltage to 5mA
minimal dynamic impedance is 5mA