BZV49-C62,115
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
BZV49-C62,115
Manufacturer
NXP Semiconductors
Package / Case
TO-243AA
Datasheet
Download
Description
DIODE ZENER 62V 1W SOT89
Stock
157
In Stock :
157
Manufacturer :
NXP Semiconductors
Product Category :
Unclassified
Reverse Current-Max :
0.05μA
Tolerance :
±5%
Surface Mount :
yes
Qualification Status :
Not Qualified
Power - Max :
1W
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
62V
Voltage Temp Coeff-Max :
71.6mV/°C
Diode Type :
ZENER DIODE
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Voltage Tol-Max :
5%
ECCN Code :
EAR99
Polarity :
Unidirectional
Terminal Form :
Flat
Power Dissipation-Max :
1W
Factory Lead Time :
4 Weeks
Configuration :
Single
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Elements :
1
Diode Element Material :
SILICON
Mounting Type :
Surface Mount
Working Test Current :
2mA
Number of Terminations :
3
Published :
2009
HTS Code :
JESD-30 Code :
R-PSSO-F3
Current - Reverse Leakage @ Vr :
50nA @ 43.4V
Reference Voltage :
62V
Terminal Position :
Single
JESD-609 Code :
e3
Impedance-Max :
215Ohm
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Base Part Number :
BZV49-C62
Case Connection :
CATHODE
Package / Case :
TO-243AA
Pin Count :
3
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1V @ 50mA
Datasheets
BZV49-C62,115
ZENER DIODE 215Ohm ±5% 50nA @ 43.4V -65°C~150°C 3 Terminations TO-243AA
BZV49-C62,115 Overview
This electrical device requires reverse leakage current of 50nA @ 43.4V.Tol is the maximum voltage that can be supplied (5%).The maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 62V during operation.Working test voltage should be set to 2mA for this device to operate.When the voltage (Temp Coeff) reaches its maximum, it reaches 71.6mV/°C.Zener single diode reaches 1V @ 50mA when Zener single diode is supplied wZener single diodeh the maximum voltage - Forward (Vf).
BZV49-C62,115 Features
reverse leakage current of 50nA @ 43.4V
50nA @ 43.4V is the maximum voltage (Tol)
the working test voltage to 2mA
minimal dynamic impedance is 2mA