BZT55C30-GS08
Mfr.Part #
BZT55C30-GS08
Package / Case
SOD-80 Variant
Description
DIODE ZENER 30V 500MW SOD80
Diodes - Zener - Single
Reference Voltage :
30V
Contact Plating :
Silver, Tin
Voltage Tol-Max :
6.667%
Number of Elements :
1 (Unlimited)
Number of Terminations :
2
Case Connection :
Isolated
Voltage Tolerance :
5%
Zener Voltage :
30V
Terminal Form :
WRAP AROUND
Test Current :
5mA
Polarity :
Unidirectional
Factory Lead Time :
8 Weeks
Impedance :
80Ohm
Power Dissipation :
500mW
Max Reverse Leakage Current :
100nA
Terminal Finish :
TIN SILVER
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Package / Case :
SOD-80 Variant
Mount :
Surface Mount
Mounting Type :
Surface Mount
Impedance-Max :
80Ohm
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.5V @ 200mA
JESD-609 Code :
e2
Diode Element Material :
SILICON
ROHS3 Compliant
HTS Code :
ESD Protection :
No
Series :
Automotive, AEC-Q101
Diode Type :
ZENER DIODE
Current - Reverse Leakage @ Vr :
100nA @ 22V
Terminal Position :
END
ECCN Code :
EAR99
Pin Count :
Published :
Tolerance :
±5%
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Max Power Dissipation :
500mW
Datasheets
BZT55C30-GS08
Vishay BZT55C30-GS08
ZENER DIODE 80Ohm ±5% 30V 100nA @ 22V -65°C~175°C 500mW 2 Terminations SOD-80 Variant
BZT55C30-GS08 Overview
The reverse leakage current for this electrical device is 100nA @ 22V.Voltage (Tol) 6.667% is the maximum possible.Reverse leakage currents can reach 100nA.This value reaches 1.5V @ 200mA when the maximum Forward voltage (Vf) is applied.
BZT55C30-GS08 Features
reverse leakage current of 100nA @ 22V
100nA @ 22V is the maximum voltage (Tol)