BZT52HC11WF-7
Mfr.Part #
BZT52HC11WF-7
Manufacturer
Diodes Incorporated
Package / Case
SOD-123F
Description
DIODE ZENER 11V SOD123F T&R 3K
Manufacturer :
Diodes Incorporated
Product Category :
Diodes - Zener - Single
Number of Elements :
1
Diode Element Material :
SILICON
Max Power Dissipation :
375mW
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
11V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
900mV @ 10mA
Package / Case :
SOD-123F
Published :
Current - Reverse Leakage @ Vr :
100nA @ 8V
Mounting Type :
Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Form :
Flat
Number of Terminations :
2
Impedance-Max :
10Ohm
Tolerance :
±5.45%
Factory Lead Time :
19 Weeks
Pbfree Code :
yes
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Polarity :
Unidirectional
Working Test Current :
5mA
JESD-30 Code :
R-PDSO-F2
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Impedance :
10Ohm
ECCN Code :
EAR99
JESD-609 Code :
e3
Mount :
Surface Mount
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Configuration :
Single
Series :
Automotive, AEC-Q101
HTS Code :
Diode Type :
ZENER DIODE
Reference Voltage :
11V
Zener Voltage :
11V
Terminal Position :
Dual
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Datasheets
BZT52HC11WF-7
Diodes Incorporated BZT52HC11WF-7
ZENER DIODE 10Ohm ±5.45% 11V 100nA @ 8V -65°C~150°C 375mW 2 Terminations SOD-123F
BZT52HC11WF-7 Overview
A reverse leakage current of 100nA @ 8V is required to supply this electrical device.Zener (Nom)'s maximum voltage is reduced to zero during operation.To operate this device, set the working test voltage to 5mA.900mV @ 10mA is reached when the maximum voltage - Forward (Vf) is supplied for its operation.
BZT52HC11WF-7 Features
reverse leakage current of 100nA @ 8V
100nA @ 8V is the maximum voltage (Tol)
the working test voltage to 5mA
minimal dynamic impedance is 5mA