BZT52H-C24,115
Mfr.Part #
BZT52H-C24,115
Manufacturer
NXP Semiconductors
Package / Case
SOD-123F
Description
DIODE ZENER 24V 375MW SOD123F
Manufacturer :
NXP Semiconductors
Product Category :
Unclassified
Terminal Position :
Dual
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
24V
Impedance-Max :
30Ohm
Terminal Form :
Flat
Current - Reverse Leakage @ Vr :
50nA @ 16.8V
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Operating Temperature :
-65°C~150°C TA
Reference Voltage :
24.2V
Package / Case :
SOD-123F
Surface Mount
Configuration :
e3
Series :
Automotive, AEC-Q101
Power Dissipation-Max :
0.375W
Base Part Number :
BZT52H-C24
Polarity :
Unidirectional
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Factory Lead Time :
4 Weeks
Voltage Tol-Max :
5.79%
1 (Unlimited)
JESD-30 Code :
R-PDSO-F2
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
900mV @ 10mA
Power - Max :
375mW
Tolerance :
±5%
Working Test Current :
5mA
Datasheets
BZT52H-C24,115
ZENER DIODE 30Ohm ±5% 50nA @ 16.8V -65°C~150°C TA 2 Terminations SOD-123F
BZT52H-C24,115 Overview
This electrical device requires reverse leakage current of 50nA @ 16.8V.Tol is the maximum voltage that can be supplied (5.79%).The maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 24V during operation.Working test voltage should be set to 5mA for this device to operate.Zener single diode reaches 900mV @ 10mA when Zener single diode is supplied wZener single diodeh the maximum voltage - Forward (Vf).
BZT52H-C24,115 Features
reverse leakage current of 50nA @ 16.8V
50nA @ 16.8V is the maximum voltage (Tol)
the working test voltage to 5mA
minimal dynamic impedance is 5mA